Rośliny, owoce i warzywa trujące dla gryzoni i królików

 post będzie co jakiś czas aktualizowany o nowe rośliny




WYTROCZ - "Zarówno wrotycz ozdobny, jak i pospolity zawiera toksyczny tujon. W wielu przypadkach wynik badania przedstawiał, że zawartość tujonu wynosiła aż 70%. Oficjalnie nie zakazano stosowania tej rośliny, ale zdecydowanie odradza się użycie doustne." Może powodować podrażnienia przewody pokarmowego. Wytrocz stosowany jest do wyrobu środków przeciwgrzybicznych, przeciwpasożytniczych do stosowania zewnętrznego oraz ze względu na zawartość szkodliwego tujonu jako środek przeciwko owadom i pasożytom (za jego pomocą możemy zwalczać szkodniki takie jak: stonka ziemniaczana, muchy, mszyce, mrówki, komary, kleszcze, gąsienice szkodliwych motyli i mole.)

CIS POSPOLITY - Zjedzenie którejkolwiek części cisa spowoduje bóle brzucha, biegunki, wymioty, zaburzenia pracy serca lub zgon.

ALOES - jest silnie szkodliwy dla zwierząt. Po jego zjedzeniu zwierzak może doznać objawów takich jak wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia pracy serca - a w ostateczności może nawet umrzeć.

agawa

bukszpan

bluszcz

tojad

paprocie

pelargonie

wiciokrzew

hiacynt

lilie

jemioła

narcyz

pierwiosnek

szczaw leśny

cykuta

przebiśnieg

Budleja

Bieluń

Tojad mocny

Pokrzyk wilcza jagoda

Szalej jadowity

Szczwół plamisty

Diabelski pazur (Harpagophytum procumbens)

Silnie szkodliwe dla gryzoni i królików są cebula, szczypiorek i czosnek. My ludzie sami mamy nieprzyjemne dolegliwości od zjedzenia ich w nadmiarze. W tych warzywach znajduje sie siarka, która może podrażnić wątrobę.  Po zjedzeniu tych warzyw dochodzi do uwolnienia w przewodzie pokarmowym toksycznych substancji (dwusiarczków). Mają one bardzo silne działanie utleniające, które powoduje uszkodzenie krwinek czerwonych i hemoglobiny. Cebula wykazuje działanie stymulujące układu pokarmowego i zwiększa wydzielanie żółci, której to produkcja ma miejsce w wątrobie. Może zatem dojść do nadmiernej aktywacji procesów trawiennych, a w końcowym efekcie do przeciążenia tego narządu. Lepiej jej więc nie podawać



Robinia akacjowa, grochodrzew akacjowy, robinia biała – gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, ale został szeroko rozprzestrzeniony i zaaklimatyzowany na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. 

Choć dla nas ludzi jej kwiaty nie są szkodliwe i robi się z niej np. miody to dla zwierząt roślina ta została uznana za szkodliwą. (głównie szkodliwa jest dla bydła). Co do gryzonie i królików nie ma jasnych informacji.

https://www.petpoisonhelpline.com/poison/black-locust/

file:///C:/Users/admin/Downloads/ILGM-SPECIES-NI_BlackLocust%20(1).pdf

Roślina ta zawierza w sobie m. in.  związki chemiczne: stilbenresweratrol i piceatannol.  - Nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi, lecz nie do końca wiadomo jak to się ma do zwierząt. 

Zawiera również olejek eteryczne — działają antyseptycznie; oczyszczają zatoki

flawonoidy — zapobiegają działaniu wolnych rodników, a tym samym opóźniają procesy starzenia się skóry,

antocyjany — są odpowiedzialne za prawidłową regulację przepuszczalności krwi; mają dobroczynny wpływ na wzrok i ograniczają rozwój jaskry. 

https://www.backyardecology.net/black-locusts/

LEPIEJ NIE PODAWAĆ (jeśli nie jesteśmy czegoś pewni - nie podajemy)