owoce jednopestkowe - czyli czy gryzonie mogą jeść czereśnie?

 Czy chomiki mogą jeść czereśnie?




Wielokrotnie spotkałam się z mitem jakoby chomiki (i pozostałe gryzonie oraz króliki) nie mogły jeść czereśni czy innych owoców jednopestkowych ponieważ rzekomo są dla nich trujące. Jednak NIE jest to prawda. Substancje szkodliwe zawarte są w gałęziach, liściach i pestkach tych drzew, a nie w samym owocu.

Pozwolę sobie też zacytować wpis pewnej osoby na ten temat ponieważ jest bardzo dobrze napisany. 

" Wiele nieporozumień budzi kwestia "owoców jednopestkowych". Problem powstał z uproszczenia i przekazywania dalej uproszczonej wersji, trochę na zasadzie "głuchego telefonu".

Jak więc to jest i o co chodzi. Chodzi o drzewa i krzewy z rodzaju Prunus, a więc o śliwę (wszystkie odmiany, w tym np. mirabelkę), (śliwę) tarninę, brzoskwinię (także nektarynkę), morelę, wiśnię, czereśnię, czeremchę, a także migdałowiec (migdały jadalne to formy hodowlane, pestki nie zawierają glikozydów, są słodkie). Ze wszystkich tych drzew można dawać owoce BEZ pestek. Ale tylko owoce. Prawdopodobnie bezpieczne są też same kwiaty. Pestki, liście i kora zawierają większe ilości glikozydów cyjanogennych (o nich i o mechanizmie ich toksyczności jest tutaj: http://papugi.dt.pl/PCI/artykuly/PCIpestki.asp ). 

Ponadto niektóre drzewa owocowe mają gumozę, substancję podobną do żywicy drzew iglastych. Najczęściej, i w największych ilościach, występuje właśnie w tych drzewach.

Dlaczego niektórzy dają gałęzie i nic się nie dzieje? Po pierwsze nie wiemy czy nic się nie dzieje, bo jeśli nie nastąpi śmierć, to objawy mogą być niezauważone, zwłaszcza przez hodowców, którzy nie spędzają przecież z ptakami całego dnia, a na ogół jedynie je karmią. Same glikozydy cyjanogenne nie są trujące, dopiero cyjanowodór (kwas pruski) jest, a do tego aby się wytworzył z glikozydów potrzeba trochę czasu. Jest to dokładniej opisane w artykule, do którego dałam link. Pierwszy raz o tym, że nie należy dawać gałęzi z tych drzew, przeczytałam wiele lat temu na stronach amerykańskiej toksykolog (a więc naukowca), która zajmowała się też ptakami. Dzisiaj te strony już nie istnieją. Uważam, ze skoro toksykolog tak radził, to nie ma co eksperymentować. Są drzewa, o których wiadomo, że są bezpieczne. 

A więc nie chodzi o wszystkie owoce jednopestkowe, a o owoce drzew z konkretnego rodzaju. Nie można też powiedzieć, że gałęzie z drzew z owocami wielopestkowymi zawsze są bezpieczne. Też nie wszystkie pestki z takich owoców można dawać! Rozróżnienie "jednopestkowe" - "wielopestkowe" dotyczy naszych rodzimych najpopularniejszych drzew owocowych. Jednopestkowe to te, które wymieniłam, wielopestkowe to przede wszystkim jabłoń, grusza czy pigwa (dawniej te drzewa też były zaliczane do rodzaju Prunus - stąd rozróżnienie wewnątrz tego rodzaju). "

treść pochodzi z 

❤️ https://m.facebook.com/wszystkoopapugach/photos/a.433008316871026/1735656329939545/?type=3

link do wpisu potwierdzającego, ze owoc czereśni nie zawiera glikozydów cyjanogennych

❤️ https://www.koppert.pl/uprawy/owoce/czeresnia/


Zatem podsumowując: myszy, myszoskoczki, chomiki, szczury, świnki morskie i króliki mogą spożywać wyżej wymienione owoce BEZ pestek i w rozsądnych niewielkich ilościach ponieważ sam owoc nie zawiera szkodliwych substancji.

Tylko pestki, kiełki, gałązki, liście zawierają glikozydy cyjanogenne, które są szkodliwe. Gdyby były one również w owocu, to my ludzie również, nie moglibyśmy ich jeść

dodaje dodatkowe źródła na ten temat w języku angielskim

❤️ https://petkeen.com/can-hamsters-eat-cherries/

❤️ https://petpad.net/can-rats-eat-cherries/

❤️ https://tinypettales.com/hamsters-eat-cherries/

❤️ https://animals.mom.com/can-hamsters-cherries-1247.html

❤️ https://www.hamstercare.org/can-hamsters-eat-cherries/



SKŁAD CZEREŚNI

Jednym z ich składników są antocyjany -  związki chemiczne, które nadają czereśniom ciemnoczerwony kolor. Zalicza się je do flawonoidów i jako silne przeciwutleniacze chronią przed toksynami i wolnymi rodnikami, które wytwarzają się przy trawieniu pokarmów. W badaniu, którego wyniki opublikowano w 2010 r. w "Annual Review of Food Science and Technology", antocyjany wykazały przeciwzapalne i przeciwnowotworowe właściwości. Pomagają również w zapobieganiu chorobom, kontrolowaniu otyłości i leczeniu cukrzycy. Czereśnie zawierają też między innymi, wit A, wit. C, wit B5, Węglowodany, błonnik potas, wapń i niacynę. 

SKŁAD ŚLIWEK

Śliwki cechują się dużą zawartością związków prozdrowotnych, należących głównie do grupy polifenoli. Najwięcej substancji aktywnych znajduje się w skórce owocu – nawet do 5 razy więcej niż w miąższu. Główną grupę związków biologicznie czynnych śliwy stanowią kwasy fenolowe, przede wszystkim kwas neochlorogenowy, ale również kwas chlorogenowy i kryptochlorogenowy. Składniki te nadają owocom duży potencjał antyoksydacyjny.

W badaniach wykazano, że kwas chlorogenowy i jego izomery obniżają poziom LDL i glukozy we krwi, dezaktywują reaktywne formy tlenu i azotu, wykazują działanie antymutagenne i antykarcenogenne, oraz hamują tworzenie sprzężonych dienów kwasu linolowego. Zawartość kwasów fenolowych w śliwkach mieści się w szerokim zakresie wartości, tj. kwas neochlorogenowy, kwas chlorogenowy i kwas kryptochlorogenowy. Ciemny kolor śliwek zawdzięczany jest obecności antocyjanów, których ilość waha się od 18 do 125 mg/100 g s.m. W śliwkach znaleźć możemy również flawanole: katechinę i epikatechinę, oraz ich oligomeryczne formy – proantocyjanidyny, które pod względem zawartości w tych owocach zajmują drugie miejsce po kwasach fenolowych: ok. 50 mg/100 g ś.m. W owocach śliwy stwierdzono tobecność glikozydów kwercetyny. Innymi związkami zidentyfikowanymi w śliwkach w mniejszych ilościach są: kwasy cynamonowe, kwasy beznoesowe i kumaryny.

W badaniach opisano wiele działań farmakologicznych polifenoli, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, antymutagenne, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne. Substancje te również wpływają korzystnie na gojenie ran, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, chorób skóry czy astmy. Chronią przed toksycznością leków i promieniowaniem UV [9]. Całkowita zdolność przeciwutleniająca (TAC) była związana z całkowitym stężeniem polifenoli, nie stwierdzono jednak istotnych korelacji między składem dominujących polifenoli w śliwkach a TAC.

SKŁAD BRZOSKWIŃ

Brzoskwinie mają witaminy C, B3, A i E. Oprócz tego zawierają sporo miedzi i potasu. W mniejszych ilościach posiadają także inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6), witaminę K, magnez, cynk, fosfor, bor, jod, sód i mangan. Są lekkostrawne. Brzoskwinie składają się z 90% z wody, w 10% z węglowodanów, w 1% z białka i zawiera znikomą ilość tłuszczu. Dzięki temu działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn. Ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego oraz nerek, dodatek błonnika sprawia, że wpływają korzystnie na zaparcia. Mają delikatne właściwości przeczyszczające i moczopędne, pomagają w oczyszczaniu organizmu. Świeże brzoskwinie mają niski indeks glikemiczny, dlatego też mogą być spożywane przez cukrzyków (oczywiście w rozsądnych ilościach).

 Uwaga! Suszone brzoskwinie to już inna sprawa. Mają o wiele więcej cukru i kalorii. Nie są zalecane cukrzykom.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jsfa.2146

Brzoskwinie - wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość energetyczna - 39 kcal

Białko - 0,91 g

Tłuszcze - 0,25 g

Węglowodany - 9,54 g (w tym cukry proste: 8,39 g)

Błonnik - 1,5 g

Witamina C - 6,6 mg

Tiamina - 0,024 mg

Ryboflawina - 0,031 mg

Niacyna - 0,806 mg

Witamina B6 - 0,025 mg

Witamina B12 - 0 µg

Witamina A - 16 µg

Witamina E - 0,73 mg

Witamina D - 0 IU

Witamina K - 2,6 µg

Wapń - 6 mg

Żelazo - 0,25 mg

Magnez - 9 mg

Fosfor - 20 mg

Potas - 190 mg

Cynk - 0,17 mg

Artykuły zagraniczne potwierdzające że gryzonie i króliki mogą spożywać brzoskwinie (na przykładnie chomików)

1. https://petkeen.com/can-hamsters-eat-peaches/

2. https://petkeen.com/can-hamsters-eat-peaches/

3. https://www.hamstercare.org/can-hamsters-eat-peaches/

4. https://tinypettales.com/hamsters-eat-peaches/?utm_content=cmp-true

5. https://herz-fuer-tiere.de/haustiere/kleintiere/hamster/das-darf-der-hamster-nicht-fressen





*ciekawostka : gryzonie i papugi mają bardzo zbliżoną listę żywienia (jedzą wiele tych samych ziaren, nasion, owoców a nawet warzyw)


czy chomiki mogą jeść czereśnie?