Szczur się dławi - co robić?

 Szczury nie potrafią wymiotować 😱 

Dlatego też zadławienie się w przypadku tych zwierząt jest niesamowicie groźne i może doprowadzić nawet do śmierci jeśli w porę nie uda nam się udzielić pomocy.


Dlaczego szczury nie wymiotują?

Szczury nie tylko nie mogą wymiotować, ale także nie może im się odbijać i nie mają zgagi. Szczury nie mogą wymiotować z kilku powodów: 

  •  Mają silna barierę pomiędzy żołądkiem i przełykiem. Mięsień przełykowy nie jest na tyle silny aby obejść i otworzyć tę barierę, co jest niezbędne do wymiotowania
  •  Zwrot pokarmu wymaga aby dwa mięśnie przepony działały niezależnie. Szczury wykazują nieumiejętność rozdzielenia aktywności tych dwóch mięśni.
  • Szczury nie mają złożonej budowy połączeń nerwowych w pniu mózgu oraz pomiędzy pniem a trzewiami co koordynuje dużą liczbę mięśni odpowiedzialnych za wymiotowanie.

Jednym z głównych celów zwracania pokarmów jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczury nie mogą wymiotować ale posiadają inne sposoby bronienia się przed toksynami. Jedną z nich jest nauka unikania pokarmów. Kiedy dostają (napotykają) nowy pokarm próbują tylko trochę i jeśli sprawia że źle się czują, skrupulatnie unikają go w przyszłości, używając w tym celu swoich najwrażliwszych zmysłów czyli węchu i smaku. Inną strategią jest pica, konsumpcja materiałów które nie są pożywieniem np gliny w przypadku nudności. Glina łączy niektóre toksyny w żołądku, co pomaga w osłabieniu działania toksyn na organizm szczura.

Szczury a wymiotowanie

Szczury uważane są za gatunek zwierząt, który nie wymiotuje. Szczury nie wymiotują w wyniku czynników powodujących wymioty u innych zwierząt jak Np. leki powodujące wymioty, trucizny, choroby, oraz promieniowanie. Szczurom się nie odbija i praktycznie nie doświadczają zgagi.

Zwracania a wymioty

Szczury nie mogą wymiotować, ale mogą czasem zwracać pokarm. Zwracanie jest czymś innym niż wymiotowanie. Wymiotowanie jest energicznym wydaleniem zawartości żołądka poprzez usta. Jest to aktywny i złożony proces polegającym na silnym odruchu współpracujących mięśni. Zwracanie jest czynnością pasywną, naturalnym napływem niestrawionych resztek z żołądka do przełyku. Zwracanie zachodzi bez udziału żadnych skurczów jamy brzusznej.

Inne przypadki które mogą przypominać wymiotowanie, ale nim nie są.

  • Problemy z przełykaniem: dławienie się. Szczury mogą mieć problemy z przełykaniem pokarmów. Szczur który ma problemy z przełknięciem może się naprężać, dociągać brodę w stronę swojego gardła oraz kłaść uszy po sobie. Mogą się zaślinić, pocierać łapkami pyszczek, lub wycierać go w najbliżej znajdujące się przedmioty. Większość szczurów mimo dławienia się (które zdarza się rzadko) może oddychać i z czasem są w stanie same sobie z tym poradzic, jednakże poważne przypadki wymagają wizyty u weterynarza.
  • Trudności z przełykaniem mogą na pierwszy rzut oka przypominać wymioty ponieważ częściowo strawione jedzenie może wydostawać się przez usta, nie jest to jednak wymiotowanie.
  • Problemy oddechowe: szczury mogą się dławić, krztusić, bądź walczyć o oddech poprzez kremową lub jasno brązową wydzielinę podobną do piany. Nie jest to zawartość żołądka, ale śluz z płuc który został „ubity” do postaci piany. Jest to symptom oznaczający problemy z układem oddechowym a nie zwracanie czy wymiotowanie.
Co robić w takiej sytuacji gdy szczurek się dławi? Należy przeprowadzić windowanie.
Najlepiej będzie jeśli wam to zobrazuję na filmie: