popiół w karmach dla zwierząt

 


Na pewno zauważyliście, że w większości karm, a nawet w niektórych innych przysmakach dla zwierzą na etykietce wraz ze składem są składniki analityczne, a nich miedzy innymi możemy zauważyć surowy popiół . 
POPIÓŁ - jak to strasznie brzmi 😞
Ale straszne nie jest 😂

Czymże jest ten popiół surowy?


Surowy popiół odnosi się do ilości składników mineralnych takich jak np. wapń, fosfor czy magnez, obecnych w składzie karmy. Deklaracja zawartości tych pierwiastków na etykietach jest wymagana przez Unię Europejską. Informacja ta w żadnym wypadku nie oznacza, że karma zawiera popiół, czyli pozostałości po spaleniu :-D

Jeśli doszczętnie spalimy karmę to większość organicznych składników energetycznych - białko, tłuszcze, węglowodany - ulegnie całkowitemu spaleniu. Wszystko co pozostanie to składniki mineralne - nieorganiczne substancje obecne w składzie. Pojęcie „popiół surowy” albo też  „pozostałości procesu spalania” czy „materia nieorganiczna” pojawiające się na etykietach, odnosi się właśnie do odsetka składników mineralnych w karmie dla zwierząt. Minerały są kolejną istotną klasą składników pokarmowych, które muszą znaleźć się w recepturze karmy, aby zapewnić dzięki niej zdrową i zbilansowaną dietę (np. wapń, fosfor i magnez). Są niezbędne do prawidłowego rozwoju funkcji organów ciała naszego zwierzaka. Pomagają utrzymać równowagę płynów ustrojowych i wspierają zdrowie kości i zęby.

Także nie ma się czego bać - wystarczy zrozumieć :)

Straszne zwykle jest to, co nieznane ;)